Siber Tehditler ve Yeni Güvenlik Yaklaşımları

Dünyada ve Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşması ile birlikte siber tehditlerin boyutu her geçen gün artıyor. Bu tehditlerin önüne geçmek için güvenlik çözümlerine ilişkin faaliyetler artsa da, bu çözümlerin kullanımı konusundaki farkındalık hala istenen düzeyde değil. Dünya genelinde siber saldırılarla ilgili yapılan istatistiklere göre telekomünikasyon dolandırıcılığı zararı 2013 yılında 46,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Aynı yıl, VoIP ağlarına yapılan saldırılar sonucunda uğranan zararın maliyeti ise 3,62 milyar dolar olarak raporlandı. Yaşanan ekonomik kayıplarla birlikte bu konunun önemini kavrayan bazı kurumlar gerekli adımları atarak siber güvenlik çözümlerine yatırımlarını sürdürüyor. Siber tehditlere ilişkin farkındalığın artmasıyla birlikte siber güvenlik pazarının 2014-2019 yılları arasında %10,3 büyüyerek 155 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Günümüzde artık siber güvenliğin sağlanması ulusal güvenliğin de önemli unsurlarından biri haline geldi. Artık birçok ülke kendi siber güvenliğini sağlamak için yatırımlar yapıyor. Bu anlamda, ülkemiz için de milli siber güvenlik çözümlerinin geliştirilmesi ve kullanılması büyük önem taşıyor. Netaş olarak geliştirdiğimiz NOVA siber güvenlik ürünleri ile ülkemizin milli siber güvenlik çözümlerine olan ihtiyacını karşılamayı hedefliyoruz.

Nova ürün grubu

Netaş olarak VoIP ve multimedya teknolojileri alanında mevcut yetkinliğimizi kullanarak geliştirdiğimiz Nova V-Gate (VoIP Güvenlik Duvarı) ve Nova V-Spy (VoIP Güvenlik Zafiyet Aracı) güvenlik ürünleri ülkemizde geliştirilen alanında ilk ürünler olma özelliğini taşıyor. Nova V-Gate, saldırı tespit ve önleme mekanizmalarını bir arada bulunduran, dinamik filtrelemeyle otomatik kural güncellemesi yapabilen, anlık sistem trafiği incelemesiyle anomali tespiti sağlayan ilk yerli VoIP güvenlik duvarıdır. Nova V-Spy ise uluslararası rakiplerine kıyasla daha fazla zafiyet analizi yapabilen, güvenlik tedbirlerininin raporlandığı sistem karnesi sunan, IPv4/IPv6 ağ yapılarını içeren kapsamlı bir zafiyet tespit aracıdır. Her iki ürünümüzü de 2015 yılı sonu itibariyle piyasaya sunmayı hedefliyoruz.

Yine geliştirdiğimiz güncel teknolojiler arasında bu yıl içinde bitirmeyi planladığımız kriptolu görüşme imkânı sunan Nova-MSP (Medya Güvenlik Platformu) yer alıyor. Akıllı telefonların yaygınlaşması ve internet tabanlı iletişim hizmetlerine ilginin artmasıyla birlikte, kullanıcıların gerçekleştirdikleri görüşmelerin güvenliğini sağlayacak ürünlere karşı bir talep oluşuyor. Dolayısıyla; kullanıcıların güvenlik ihtiyacının karşılanmasına yönelik modüler ve esnek bir çözüm tasarlayarak, kullanıcılara internet tabanlı sesli ve görüntülü görüşme ile mesajlaşma imkanı sağlayan istemci ve sunucular geliştirdik. Bir akıllı kart (smart card) yardımıyla çalışan MSP, standart akıllı telefonlar için kriptolu iletişim hizmeti sağlıyor.

VoIP için geliştirdiğimiz ürünlerin yanısıra 2015 yılı içerisinde Web Uygulamaları Güvenlik Duvarı, Web Uygulamaları Zafiyet Analizi ve oneM2M standardında M2M (Machine-to-Machine) güvenlik projelerine başladık. Ayrıca tümleşik iletişim sistemleri üzerine “pentest” adı verilen sızma testleri hizmeti veriyoruz. Yol haritamızda, WebRTC ve mobil geniş bant güvenlik projeleri, veri gizliliği ve itibar tabanlı güven yönetim projeleri bulunuyor.

Netaş olarak yatırımlarımızda ArGe teşviklerinden yararlanıyoruz. Bünyemizde bulunan 700’ü aşkın mühendisimizle ArGe ve inovasyon üzerine çalışmalarımızı sürdürerek ürün geliştirmeye devam ediyoruz. Siber Güvenlik alanındaki çalışmalarımızı da bu çerçevede sürdürmeye devam edeceğiz.