...
12/13/2017

NOVA, IDC’nin Düzenlediği Kamu Bilişim Zirvesi’ne Katıldı

Siber Güvenlik Teknoloji Geliştirme Direktörü Uğur Çağal, IDC’nin düzenlediği Kamu Bilişim Zirvesi’nde

Günümüzde devletler, kurum performansının ve hizmetlerinin etkinliğini, verimliliğini ve kalitesini artırmak için teknoloji kullanımını arttırmak istiyorlar. Aynı zamanda artan güven ve başarı ile teknoloji yeniliklerini hızlandırmayı hedeflemekteler. Bu hedefleri gözönüne alan IDC, Kamu Bilişim Zirvesi’ni düzenledi. 

Kamu sektöründen sorumlu analistlerin, üst düzey teknoloji tedarikçilerinin ve kamunun teknoloji alanındaki önemli yöneticilerin katıldığı etkinlikte, devletteki dönüşümde uygulanan en son trendler, teknolojiler ve bu teknolojilerin beraberinde gelen güvenlik sorunlarını ele aldı. 

NOVA Ar-Ge Siber Güvenlik Geliştirme Direktörü Uğur Çağal konuşmasında yeni teknolojilerin gelişmesi ile siber tehditlerin şekil değiştirerek arttığını ve her geçen gün daha karmaşıklaştığını belirtti. Bu tehditler karşısında firmalar ve kamu kurumları güvenlik önlemleri almadığı taktirde çok ciddi maddi ve manevi kayıplar yaşayabildiğini, bu nedenle gelişen teknolojilerin siber saldırıları önlemek için kullanılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Çağal, konuşmasının devamında bu önlemlerin günümüzün önemli teknolojileri olan makine öğrenmesi ve büyük veri analizi gibi yöntemler ile gerçekleştirildiğinde katma değerinin daha fazla olacağını, bu şekilde ulusal güvenlik teknolojilerinin global alanda fark yaratabileceğinden bahsetti.

Siber güvenlikte yeni nesil teknolojilerle önleyici yaklaşımlar

Çağal konuşmasında, NETAŞ NOVA siber güvenlik teknoloji grubunda, büyük veri analizi, yapay zekâ uygulamaları ve anlık ileri seviye izleme teknikleriyle güvenlik analitiğine odaklanan, tehditleri öngören, saldırı olduğunda otomatik iyileştirme proseslerine sahip ileri teknoloji kullanan sistemler geliştirildiğini belirtti. Dolandırıcılık tespit yönetim sistemi NOVA FMS (Fraud Management System) ile, büyük veri güvenlik analitiğinin makine öğrenmesi ile yapılarak sistemdeki anomali durumlarını tespit ettiklerini söyledi.

Çağal, kurumların öncelikli olarak günümüzün güvenlik sorunu olan siber saldırılara karşı sistemlerini test etmeleri gerektiğini belirtti ve bu saldırılara karşı geliştirdikleri çözümleri anlattı: "Siber güvenlik alanında NOVA ürün grubunda yer alan NOVA V-SPY (VoIP Güvenlik Zafiyet Analizi) ile sistemlerin VoIP’de ne kadar güvenli olduğunu araştırıp, tehditlere karşı durumunu değerlendiriyoruz. NOVA V-SPY uluslararası alanda benzerlerine göre daha fazla zafiyet analizi yapabilen, VoIP sistemlerin güvenlik açıklarını zengin modüler atak senaryolarıyla tespit eden, güvenlik tedbirlerini sistem karnesiyle öneren, kapsamlı bir zafiyet tespit aracıdır.

Buna ilaveten, VoIP sistemlerini korumak amacıyla geliştirilen, saldırı tespit ve önleme mekanizmalarını bir arada bulunduran, VoIP trafiğini izleyerek raporlayan, anlık sistem trafiği incelemesiyle anomali, ücret ve trafik sahtekarlığının tespitini sağlayan ilk yerli uygulama katmanı güvenlik duvarı NOVA V-GATE (VoIP Güvenlik Duvarı) ürününü geliştirdik. Geliştirdiğimiz güncel teknolojiler arasında NOVA MSP Medya Güvenlik Platformu da yer alıyor. Platform içinde, mobil iletişim sistemleri için standart algoritmalar ve akıllı kart kullanımı ile şifrelenmiş sesli ve HD kalitesinde görüntülü görüşme, mesajlaşma ve ekran paylaşımı servisleri mevcutdur.”NOVA Tanıtım Filmi

NETAŞ tarafından geliştirilen “Siber Güvenlik Ürünleri” ve “Pentest Hizmetlerimiz” ile güvendesiniz! Peki nasıl? Tıklayın izleyin...